Örök kérdés, lakáshitel vagy albérlet?

Sokan teszik fel ezt a kérdést, hogy vajon melyik éri meg jobban, hogy családunkkal otthonra leljünk, a lakáshitel vagy az albérlet? Sokan még a mai napig úgy gondolják, hogy minek költene albérletre, ha a bankok segítségével saját lakáshoz is juthat? 

Akik már éltek albérletben tudják, hogy annyiba kerül, mintha minden hónapban a saját hitelüket törlesztenék. Egy feneketlen mélységnek tűnik, amibe csak mindenki bedobálja a pénzt. 

Mennyibe kerül ma egy albérlet finanszírozása, vajon tényleg jobb-e mint a lakáshitel?


Ma egy 3 tagú család átlagosan 75 000 Forintot költ el az albérlet kifizetésére és ebbe még a rezsi nincs is benne, plusz az, ha valami meghibásodik és az előnytelen szerződéseknek köszönhetően, azok javíttatási költsége is a bérlőt terheli. A ma elérhető banki kínálatok közül érdemes megnézni azokat, amelyek 75 000 Ft körüli havi törlesztőrészlettel elérhetők vidéken, míg Budapesten érdemes 100 000 Ft körüli összeggel számolni. Erre a legjobb megoldást a bankkalkulator.hu nyújtja, hiszen az oldalon többféle banki termék is összehasonlítható.


Az oldalon az egyik hazai vezető pénzintézet által felkínált ajánlatot áttekintve láthatjuk, hogy egy otthonteremtési kamattámogatott lakáshitel 9 000 000 Ft körüli összegben, havonta 107 022 Ft-os kiadással jár. A teljes hiteldíj mutató 6,3%, ha nem vesszük igénybe az otthonteremtési támogatást, akkor a THM 7,74%. Ez azt jelenti, hogy a hazai ingatlanpiacon a 3 tagú család egy 2 szobás lakásra 9 000 000 Ft-ot költhet.


Ekkora lakáshitel felvétele esetén 120 hónap alatt saját otthonukba költözhetnek a családok, sőt már akkor, amikor a hitelt felveszik, hiszen az ingatlan azonnal költözhető. A felvett hitelösszeg akár egy budapesti külsőbb kerületi lakás vásárlására is elég, nem fontos a vidéki ingatlanvásárláshoz ragaszkodni. Ma már nagyon kedvező lakásszerződéseket köthetünk, csak egy kis utánajárás szükséges. Rengeteg ingatlanközvetítő cég segít a családoknak az ingatlankeresésben, ha erre van szükség, de mi magunk is elkezdhetjük új otthonunk felkutatását.


Milyen egyéb költségekkel járhat egy albérlet fizetése?


Mint már említettük a bérleti díjon felül bizony az is elképzelhető, hogy a felújítási munkálatok is ránk várnak, hiszen a szerződésekben ez sokszor nem kerül rögzítésre, vagy eleve úgy írjuk alá a szerződést, hogy ezt vállaljuk. Ma már nagyon óvatosan kell eljárni még egy bérlésnél is, hiszen ott is vannak a szerződésnek apróbetűs részei.


Következő gond az lehet, ha az ingatlan tulajdonosa a lakás eladása mellett dönt, és olyan áron szeretné értékesíteni, amelyet mi nem szeretnénk kifizetni. Ilyenkor megint jöhet a költözködés. Mindent össze kell pakolni, szállítást fizetni, új albérletet keresni. Ez mind plusz kiadást jelent egy család számára. Következő plusz kiadás, ami tulajdonképpen csak pillanatnyilag az, a kaució, amit elkérnek a lakásba költözéskor. Általában 3 havi kauciót kérnek el, amely egy 100 000 Ft-os bérleti díj esetén már 300 000 Ft azonnali kiadást jelent a családnak. Láthatjuk, hogy a bérlés is jár plusz költségekkel, amely soha nem fog megtérülni. Lakáshitel felvétele esetén azonban ilyen plusz kiadásokkal egyáltalán nem kell számolni.