Nemcsak a pályakezdő, hanem a tapasztalt orvosok is itthagyják az országot

Eddig 545 magyar orvos távozott Nyugat-Európába uniós csatlakozásunk óta, hogy ott vállaljon munkát, s a kedvezőtlen folyamatnak még egyáltalán nincs vége.
A Világgazdaság számában idézett felmérés szerint az orvostanhallgatók hetven százaléka tervezi, hogy a szakvizsga után külföldön helyezkedik el. A távozás oka nemcsak a rendkívül alacsony fizetés, hanem a hasonlóképpen csekély összegű nyugdíj.

Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) főtitkára a lapnak elmondta, hogy a kamara adatai szerint a külföldre távozó orvosok negyven százaléka szakvizsgát még nem szerzett fiatal, ám többségük több évtizedes szakmai tapasztalatot és két-három szakvizsgát is felmutató, 45-50 éves orvos.

Mint kiderült, hazánkban egy kezdő szakorvos (az ötéves egyetem után, hatéves gyakorlattal) bruttó alapbére 128 ezer, egy kórházi osztályvezető főorvosé 186 ezer forint. Ezzel szemben például Svédország az ennek többszörösére rúgó fizetés mellett a családtagoknak is munkalehetőséget ajánl, s a nyelvtanulást is finanszírozza.

Csak összehasonlításképpen: Írországban és Angliában mindössze egy kétnapos ügyeletért bruttó hétszázezer forintot fizetnek az orvosoknak. Ezért nem ritka, hogy Magyarországról sokan néhány napos ügyeletet vállalni is kimennek, azonban ha az orvossal elégedettek a kórházban, általában hosszú távra szóló szerződést is felkínálnak számára.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)