Megfelelő védőpajzs a szoftverlicenc audithoz

A szoftvergyártók és kereskedők egyre gyakrabban élnek a szoftverlicenc-audit jogával és lehetőségével. A kiélezett piaci versenyek őket is arra kényszerítik, hogy minél hatékonyabban védjék a saját érdekeiket; míg a korábbi időszakokban a szoftverlicenc-audit ritkaságszámba ment, ma már teljesen hétköznapi dolognak mondható.

A szoftverek előállítói, illetve forgalmazói valamilyen módon igyekeznek minimalizálni azokat a veszteségeket, amelyeket a nem vagy nem megfelelően licencelt szoftverek miatt elszenvednek. Ebben gyakorlatilag csakis a rendszeres szoftverlicenc-audit lehet a segítségükre – állítja az ipr.hu szakértője.


A szoftveraudit védőpajzs teljes körű védelmet jelent a gyártói szoftverauditokból fakadó kockázatokkal szemben. A nem megfelelőség felismerése és feltárása lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy a büntetés kockázata nélkül nézhessenek szembe a szoftverlicenc auditokkal. A szoftveraudit védőpajzs a proaktív szoftvergazdálkodásban rejlő lehetőségek felderítéséven segíti a kockázatok elkerülését. Az ilyen jellegű szolgáltatás minden eddiginél nagyobb védelmet jelent az auditokból származó büntetési tételek elkerülésében.


Fontos tudni, hogy a végfelhasználói szerződések jelentik a gyártók és a kereskedők ütőkártyáját. Ez jogosítja fel őket, hogy ellenőrzést hajtsanak végre, amit közvetlenül saját maguk vagy külső cég bevonásával hajtanak végre – halljuk a szakembertől.


A szoftverlicenc-audit gyakran véletlen kiválasztás során történik, azonban az sem ritka, hogy bejelentés alapján végzik el. Egyes szakértők szerint a kiéleződött konkurenciaharc eszköze lehet a bejelentés, hiszen a Business Software Alliance kutatása szerint a kelet-európai országokban


Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal is, hogy a nyugat-európai vállalatok esetében a nem licencelt szoftverek aránya mintegy egyharmados, a kelet-európai országokban viszont még mindig kétharmados arányról beszélhetünk. Ezek a számok azt mutatják, hogy nagyon kevés cég és vállalat érezheti magát teljes biztonságban. A tendenciák azt is jól mutatják, hogy egyre nagyobb valószínűséggel kerül sor ellenőrzésre; a Gartner és a Forrester felmérései azt valószínűsítik, hogy egy vállalat nagyjából 60 százalékos valószínűséggel számíthat ellenőrzésre, belátható időtartamon belül. Ezek a kimutatások sajnos reprezentatívnak egyáltalán nem nevezhetők, azonban jól mutatják, hogy az ellenőrzések valószínűsége egyre nagyobb.


A vállalatoknak védelemre van szükségük a szoftverlicenc-audit következményeivel szemben. Az ellenőrzések természetesen nem kerülhetők el, az esetleges büntetések azonban igen. Olyan megoldásokra van szükség, amely a lehető legnagyobb védelmet jelentik az esetlegesen felmerülő problémákkal szemben.


A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a pórul járt vállalatok két fronton szenvednek el veszteséget. Az egyik front természetesen maga a pénzbüntetés; ez olyan béka, amit le kell nyelni, ha már bekövetkezett a baj – fogalmaz a szakértő. Azonban azt is tudni kell, hogy a büntetési tétel mellett a presztízsveszteség is jelentős lehet. Ez ellen a vállalatok sok esetben titoktartási szerződéssel védekeznek, így az esetleges büntetés híre a négy fal között marad. Némely nagyvállalat azonban nem fordít kellő figyelmet erre, így az esetleges negatív sajtóvisszhang kellemetlen hatást gyakorolhat a stratégiai partnerségekre. Egyes esetekben az együttműködő partnerek bizalmat veszthetnek a tisztességtelen módszereket alkalmazó vállalatokkal szemben.


A büntetések ténye negatív hatást gyakorolhat a vállalat, illetve annak partnereinek viszonyára. Azonban azt is meg kell jegyezni, hogy a büntetések a legtöbb esetben mulasztásból vagy figyelmetlenségből adódnak, így a szándékosság vádja rendszerint túlzó. Azonban egy második büntetés már rendszerint megingatja a stratégiai partnerségeket; a hibák ki nem javítása, illetve a felelőtlen vállalatirányítás súlyosan rombolhatja a partnerségi bizalmat.