Kriza Ákos, Miskolc polgármestere válaszolt az MSZP nyílt levelére
Dr. Kriza Ákosnak, Miskolc Megyei Jogú Polgármesterének az MSZ három országgyűlési képviselője nyílt levelet küldött, aki másnap reagált is erre. Alább mindkét levelet változatlan dormában közöljük.
Tisztelt képviselő urak!
Ha csak az elmúlt negyedévet idézzük fel, akkor is nehéz lenne összeszámolni, hányszor adtunk számot a miskolci közvélemény előtt arról, hogy városunk és megyénk, valamint a régiónk egészségügyi ellátása miért és várhatóan milyen ütemben alakul majd át, válik sokkal magasabb színvonalúvá az eddigieknél.
Egészségügyi intézményvezető kollégáimmal, politikustársaimmal mindig igyekeztünk közérthetően fogalmazni: ma már, 2013-ban, nem a megye és a város kórházairól beszélünk, hanem arról a nagy állami egészségügyi rendszerről, amelyik komplex módon, a párhuzamosságok kiiktatásával nyújt a korábbiakkal össze sem hasonlítható, magas színvonalú betegellátást.
Az ebből az elvi megfontolásból, az összefogás alapján benyújtott legutóbbi pályázatunk tehát éppen nem a miskolci egészségügyről való lemondást jelentette, hanem azt, hogy a városlakók és a környékbeliek ezzel a közös pályázattal jutnak majd a létező legjobb egészségügyi ellátáshoz. Végeredményül pedig a MISEK Belgyógyászati Intézetének negyedik emeletén, a 35 ágyas új szinttel, a város és a megye szakellátása egyszerre gyarapszik... Ahhoz képest kell ezt a feladatharmonizációs új egészségügyi korszakunkat értékelnünk a városban és a megyében, hogy magam már 2006 decemberében - ellenzéki képviselőként - a kórházak csonkolásának neveztem azt, amit az MSZP-sek elkövettek az egészségüggyel szemben. A mi célunk a kezdetektől az volt, hogy minden lakos számára hozzáférhetővé váljanak a lehető legjobb infrastrukturális ellátottsággal rendelkező egészségügyi alapellátás szolgáltatásai.
Ezt szolgálja a június 1-től működő, 24 órás háziorvosi ügyelet is. Jelenleg sincs és korábban sem volt a Diósgyőri Kórházban sürgősségi ellátás ami feltétele az új, korszerű, az Országos Mentőszolgálattal és sürgősségi osztállyal szorosan együttműködő ügyeleti rendszernek. Napi 24 órában plusz szakképzett orvossal bővül a városi alapellátási rendszer, javul a színvonal, nő a hatékonyság. A 24 órás háziorvosi ügyelet pedig jelentősen megkönnyíti az alapellátásban dolgozók munkáját, ezáltal a betegekre is több idő jut. A suszter maradjon a kaptafánál. Gúr Nándor a munkanélkülieknél, dr. Simon Gábor az igazságügynél, dr. Varga László pedig a fuvarozásnál. Éppen az Önök által előcitált orvosi és a polgármesteri esküm kötelez arra, hogy ezeket a lépéseket tegyem meg az egészségügy területén.
Önökkel ellentétben, orvos-közgazdászként aki az MSZP vezetés idején tönkrement MÁV-rendelőt Miskolc egyik legjobban működő egészségügyi intézményévé tettem – én átlátom az egészségügy teljes rendszerét, amire a miskolci szocialisták közül soha senki nem volt képes. És emiatt éppen elég rendeznivalót hagytak maguk után.. De hozhatok más példát is. A Matolcsy-féle gazdaságpolitikát is sokan kritizálták, érdekes módon mégis olyan eredménye van, amitől a protestálók most szóhoz sem jutnak. Arra kérem Önöket Uraim, várják ki a végét.
Kriza doktor!
Hónapok, évek óta követeli az MSZP, hogy az Ön és a fideszes párttársai által vezetett önkormányzat változtasson botrányos egészségpolitikáján. Az ugyanis, annak ellenére, hogy Ön, egy orvos-polgármester vezeti ezt a várost, nem a miskolci betegek érdekeit szolgálja.
Az előző, szocialista városvezetés milliárdokat költött egészségügyi beruházásokra. A Semmelweis Kórházat új belgyógyászati tömbbel, felújított szülészet-nőgyógyászati osztállyal, a Térségi Diagnosztikai Szűrőcentrum megépítésével, a sürgősségi osztály és az új központi intenzív osztály létrehozásával fejlesztették; egészségházak építésébe kezdtek Miskolc több pontján. Az akkori szocialista kormánynál eljártak annak érdekében is, hogy a megyei kórházban megépülhessen a korszerű ellátást biztosító Csillagpont Kórház, a pályázat több mint 10 milliárd forintos fejlesztési pénzt hozott városunkba.
Tették mindezt úgy, hogy az akkori városvezetésben – hozzánk, miskolci szocialista országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan – egyetlen, kifejezetten egészségügyi szakterületről érkezett tisztségviselő sem dolgozott, ám ennek ellenére mégis tudták, mi szolgálja a miskolci betegek érdekeit. Mert hallgattak a szakmára, a józan észre, s nem egyéni ambíciók, érdekek kiszolgálása motiválta döntéseiket.
Ezzel szemben Ön, Kriza doktor, egészségügyi szakember létére, eddig minden egyes intézkedésével csak kárt okozott a miskolci betegellátásnak. A kórházunkat mindenféle ellentételezés nélkül odaadta az államnak, sőt, a Misek fejlesztésére elnyert közel 5 milliárd forintnyi pályázati pénzről nagyvonalúan le is mondott. Belement egy olyan szakmainak nevezett, kórházak közötti látszat-együttműködésbe, amely a miskolci betegek számára semmiféle hasznot nem hoz, ellenben kiszolgálja a megalomán tervekre alapozott, szakmailag alaposan kifogásolható centralizációs törekvéseket.
Ön, Kriza doktor, képes még az ügyeleti rendszer működtetését is kockára tenni, ki tudja, kinek, minek az érdekében. Mert a vasgyári ügyelet megszüntetése semmiképpen sem szolgálja a betegek érdekeit, hiába próbálják Önök ezt a hazugságot szuggerálni a városlakókba. Az MSZP persze folyamatosan tiltakozik az ellátás leépítése, a szinte titokban végrehajtott privatizáció ellen, ám érveinket Önök még csak meghallgatni sem hajlandóak. Követeltük a közbeszerzési kiírás érvénytelenítését, az eredmény megsemmisítését is, de hiába gyűjtöttünk össze a városlakók segítségével rengeteg aláírást, hiába kezdeményeztük többször is, hogy a közgyűlés tárgyaljon erről a témáról, Ön és barátai hajthatatlanok maradtak: odaadták a miskolci orvosi ügyelet működtetését egy olyan debreceni cégnek, amelyet csak bő három hónappal a tender kiírása előtt alapítottak, mint építőipari vállalkozást.
Ráadásul, Kriza doktor, megdőlni látszik még az az egyetlen méltányolható érv is, miért hozhat mégis valamit a miskolciaknak az ügyeletekkel kapcsolatos akciójuk. Önök ugyanis korábban arról beszéltek, hogy intézkedésük a fogorvosi ügyeleti ellátás bővülését hozza magával: bevezetik Miskolcon az éjszakai fogászati ügyeletet. A sajtóhírek szerint még erre sem képesek, június 1-jétől minden marad a régiben, noha, ha csak a közbeszerzési kiírásban megjelent feltételeket tekintjük, ez innentől kezdve már törvénytelen lesz.
Kriza doktor! A kampányában nem ezt ígérte. Követeljük, hogy hagyja abba a miskolci egészségügyi rendszer leépítését, s igazi orvos-polgármesterként dolgozzon a városlakók, az egészségügyi ellátásra szorulók érdekében!
Két eskü is kötelezi Önt erre. A hippokratészi és a polgármesteri. Felszólítjuk, hogy a polgármesterségéből hátra lévő rövid idő alatt ehhez tartsa magát!
Gúr Nándor országgyűlési képviselő,
dr. Simon Gábor országgyűlési képviselő
dr. Varga László országgyűlési képviselő
Ha csak az elmúlt negyedévet idézzük fel, akkor is nehéz lenne összeszámolni, hányszor adtunk számot a miskolci közvélemény előtt arról, hogy városunk és megyénk, valamint a régiónk egészségügyi ellátása miért és várhatóan milyen ütemben alakul majd át, válik sokkal magasabb színvonalúvá az eddigieknél.
Egészségügyi intézményvezető kollégáimmal, politikustársaimmal mindig igyekeztünk közérthetően fogalmazni: ma már, 2013-ban, nem a megye és a város kórházairól beszélünk, hanem arról a nagy állami egészségügyi rendszerről, amelyik komplex módon, a párhuzamosságok kiiktatásával nyújt a korábbiakkal össze sem hasonlítható, magas színvonalú betegellátást.

Az ebből az elvi megfontolásból, az összefogás alapján benyújtott legutóbbi pályázatunk tehát éppen nem a miskolci egészségügyről való lemondást jelentette, hanem azt, hogy a városlakók és a környékbeliek ezzel a közös pályázattal jutnak majd a létező legjobb egészségügyi ellátáshoz. Végeredményül pedig a MISEK Belgyógyászati Intézetének negyedik emeletén, a 35 ágyas új szinttel, a város és a megye szakellátása egyszerre gyarapszik... Ahhoz képest kell ezt a feladatharmonizációs új egészségügyi korszakunkat értékelnünk a városban és a megyében, hogy magam már 2006 decemberében - ellenzéki képviselőként - a kórházak csonkolásának neveztem azt, amit az MSZP-sek elkövettek az egészségüggyel szemben. A mi célunk a kezdetektől az volt, hogy minden lakos számára hozzáférhetővé váljanak a lehető legjobb infrastrukturális ellátottsággal rendelkező egészségügyi alapellátás szolgáltatásai.
Ezt szolgálja a június 1-től működő, 24 órás háziorvosi ügyelet is. Jelenleg sincs és korábban sem volt a Diósgyőri Kórházban sürgősségi ellátás ami feltétele az új, korszerű, az Országos Mentőszolgálattal és sürgősségi osztállyal szorosan együttműködő ügyeleti rendszernek. Napi 24 órában plusz szakképzett orvossal bővül a városi alapellátási rendszer, javul a színvonal, nő a hatékonyság. A 24 órás háziorvosi ügyelet pedig jelentősen megkönnyíti az alapellátásban dolgozók munkáját, ezáltal a betegekre is több idő jut. A suszter maradjon a kaptafánál. Gúr Nándor a munkanélkülieknél, dr. Simon Gábor az igazságügynél, dr. Varga László pedig a fuvarozásnál. Éppen az Önök által előcitált orvosi és a polgármesteri esküm kötelez arra, hogy ezeket a lépéseket tegyem meg az egészségügy területén.
Önökkel ellentétben, orvos-közgazdászként aki az MSZP vezetés idején tönkrement MÁV-rendelőt Miskolc egyik legjobban működő egészségügyi intézményévé tettem – én átlátom az egészségügy teljes rendszerét, amire a miskolci szocialisták közül soha senki nem volt képes. És emiatt éppen elég rendeznivalót hagytak maguk után.. De hozhatok más példát is. A Matolcsy-féle gazdaságpolitikát is sokan kritizálták, érdekes módon mégis olyan eredménye van, amitől a protestálók most szóhoz sem jutnak. Arra kérem Önöket Uraim, várják ki a végét.
Dr Kriza Ákos polgármester
Kriza doktor!
Hónapok, évek óta követeli az MSZP, hogy az Ön és a fideszes párttársai által vezetett önkormányzat változtasson botrányos egészségpolitikáján. Az ugyanis, annak ellenére, hogy Ön, egy orvos-polgármester vezeti ezt a várost, nem a miskolci betegek érdekeit szolgálja.
Az előző, szocialista városvezetés milliárdokat költött egészségügyi beruházásokra. A Semmelweis Kórházat új belgyógyászati tömbbel, felújított szülészet-nőgyógyászati osztállyal, a Térségi Diagnosztikai Szűrőcentrum megépítésével, a sürgősségi osztály és az új központi intenzív osztály létrehozásával fejlesztették; egészségházak építésébe kezdtek Miskolc több pontján. Az akkori szocialista kormánynál eljártak annak érdekében is, hogy a megyei kórházban megépülhessen a korszerű ellátást biztosító Csillagpont Kórház, a pályázat több mint 10 milliárd forintos fejlesztési pénzt hozott városunkba.

Tették mindezt úgy, hogy az akkori városvezetésben – hozzánk, miskolci szocialista országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan – egyetlen, kifejezetten egészségügyi szakterületről érkezett tisztségviselő sem dolgozott, ám ennek ellenére mégis tudták, mi szolgálja a miskolci betegek érdekeit. Mert hallgattak a szakmára, a józan észre, s nem egyéni ambíciók, érdekek kiszolgálása motiválta döntéseiket.
Ezzel szemben Ön, Kriza doktor, egészségügyi szakember létére, eddig minden egyes intézkedésével csak kárt okozott a miskolci betegellátásnak. A kórházunkat mindenféle ellentételezés nélkül odaadta az államnak, sőt, a Misek fejlesztésére elnyert közel 5 milliárd forintnyi pályázati pénzről nagyvonalúan le is mondott. Belement egy olyan szakmainak nevezett, kórházak közötti látszat-együttműködésbe, amely a miskolci betegek számára semmiféle hasznot nem hoz, ellenben kiszolgálja a megalomán tervekre alapozott, szakmailag alaposan kifogásolható centralizációs törekvéseket.
Ön, Kriza doktor, képes még az ügyeleti rendszer működtetését is kockára tenni, ki tudja, kinek, minek az érdekében. Mert a vasgyári ügyelet megszüntetése semmiképpen sem szolgálja a betegek érdekeit, hiába próbálják Önök ezt a hazugságot szuggerálni a városlakókba. Az MSZP persze folyamatosan tiltakozik az ellátás leépítése, a szinte titokban végrehajtott privatizáció ellen, ám érveinket Önök még csak meghallgatni sem hajlandóak. Követeltük a közbeszerzési kiírás érvénytelenítését, az eredmény megsemmisítését is, de hiába gyűjtöttünk össze a városlakók segítségével rengeteg aláírást, hiába kezdeményeztük többször is, hogy a közgyűlés tárgyaljon erről a témáról, Ön és barátai hajthatatlanok maradtak: odaadták a miskolci orvosi ügyelet működtetését egy olyan debreceni cégnek, amelyet csak bő három hónappal a tender kiírása előtt alapítottak, mint építőipari vállalkozást.
Ráadásul, Kriza doktor, megdőlni látszik még az az egyetlen méltányolható érv is, miért hozhat mégis valamit a miskolciaknak az ügyeletekkel kapcsolatos akciójuk. Önök ugyanis korábban arról beszéltek, hogy intézkedésük a fogorvosi ügyeleti ellátás bővülését hozza magával: bevezetik Miskolcon az éjszakai fogászati ügyeletet. A sajtóhírek szerint még erre sem képesek, június 1-jétől minden marad a régiben, noha, ha csak a közbeszerzési kiírásban megjelent feltételeket tekintjük, ez innentől kezdve már törvénytelen lesz.
Kriza doktor! A kampányában nem ezt ígérte. Követeljük, hogy hagyja abba a miskolci egészségügyi rendszer leépítését, s igazi orvos-polgármesterként dolgozzon a városlakók, az egészségügyi ellátásra szorulók érdekében!
Két eskü is kötelezi Önt erre. A hippokratészi és a polgármesteri. Felszólítjuk, hogy a polgármesterségéből hátra lévő rövid idő alatt ehhez tartsa magát!
Gúr Nándor országgyűlési képviselő,
dr. Simon Gábor országgyűlési képviselő
dr. Varga László országgyűlési képviselő