Zöld utat kapott Brüsszeltől a miskolci villamos projekt
Az Európai Unió pozitív döntését bejelentő sajtótájékoztatón Burány Sándor a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára elmondta: Az uniós tagországok közül Magyarország nyújtotta be eddig a legtöbb nagyprojektet jóváhagyásra a brüsszeli döntéshozóknak. Már 19-et ki is küldtünk, így az eddig elfogadott két villamos projekten túl további 17 várja Brüsszel támogató döntését. Ezek mindegyike közlekedésfejlesztési vagy környezetvédelmi beruházás, és értéküknél fogva mind brüsszeli jóváhagyást igényel.

Miskolcon hamarosan megkezdődhet a nagy villamos projekt - jelentették be a sajtótájékoztatón
A miskolci villamos projekt is azok közé a már eldöntött uniós fejlesztések közé tartozik, amelyek a következő másfél évben 1800 milliárd forintnyi megrendelést jelentenek az építőipar számára. Így többek között 267 iskola, 23 rendelőintézet, 78 városi terület újulhat meg, több mint 400 km vasúti és mintegy 350 km közúti beruházás valósulhat meg.
A pozitív döntést értékelve Káli Sándor polgármester elmondta: Magyarországon, Miskolc biztosítja a vidéki nagyvárosok közül a legmagasabb színvonalú közösségi közlekedést. A város a 2009. évi költségvetésben 600 millió forintot fordít a színvonal megtartására, és előteremti a 38 milliárd forint összköltségű Zöld Nyíl villamos projekthez, a szükséges 4 milliárd forint önrészt is.
Még számomra is hihetetlen, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb miskolci beruházása zöld utat kapott az Európai Uniótól - jegyezte meg Káli Sándor. Köszönetet szeretnék mondani mindazoknak, akik segítették ezt a város számára létfontosságú projektet.
Miskolc polgármestere hozzátette: szeretném előre jelezni, hogy lesznek nehezebb pillanatok a munkálatok megkezdésével, de tudjuk, hogy Miskolc város egyik erőssége, hogy nagy ügyekben, fontos célokért össze tud fogni. Most is erre kérném Önöket, hiszen úgy kell tekinteni ezeket a munkálatokat, mint az otthoni lakásfelújítást: kellemetlenségekkel jár, de annál több örömet hoz, amint elkészül.
Simon Gábor a miskolci villamos projekt miniszteri mentora a tájékoztatón megköszönte a kormány gyorsító intézkedéseit, aminek köszönhetően még most, a válság közepette is tudták segíteni a projekt mihamarabbi indulását.
Tapasztalhattuk, hogy az elmúlt években Miskolcon is jelenősen megnőtt a gépkocsik száma, ha még nem is olyan a helyzet, mint Budapesten, de a jövőt tervezve látható, hogy városunknak létkérdés a közösségi közlekedés fejlesztése -mondta Simon Gábor. Bár soknak tűnhet az a 4 milliárd forint, amit a Zöld Nyíl projekthez önrészként kell előteremtenie a városnak, azonban ha nem kaptuk volna meg ezt az EU-s támogatást, rövid időn belül akkor is milliárdokra lenne szükség, hogy a jelenlegi elavult rendszer működését biztosítani tudjuk.
Ennek kézzelfogható eredménye ez a mai bejelentés, ami azt is jelenti, hogy 2011-re beléphetünk a világszínvonalú közösségi közlekedéssel rendelkező európai nagyvárosok közé.
(Forrás: miskolc.hu)
Miskolc Online - mison.hu
