Megyei szintû összefogás a cigányválogatottért
Idén a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat és a Farkas János Alapítvány megállapodási szerződést kötött, ami azért is jelentős, mert a magyar roma válogatott nyolcvan százalékát megyénkben élő gyerekek, fiatalok alkotják.
Az alapítvány elnöke Mezei István, aki 2007-ben Prima Primissima díjat kapott magyar sport kategóriában. Fő mottója: „A cigány futballisták csiszolatlan gyémántok." A csoport edzője Földesi Károly. A válogatott 1992-ben alakult, s létrejöttéhez szükség volt az akkori MLSZ-vezetés, valamint a Farkas János Alapítvány hathatós segítségére. Az alakuláskor a szövetségi kapitány Mezei István lett, aki ma már nem csak a szakmai munkáért felelős, hanem a menedzseri feladatokat is ellátja. A vezetők célja az, hogy ezek a hátrányosabb helyzetben élő fiatalok ne bűnözővé váljanak, hanem a társadalom és a sport értékes tagjaivá, ehhez pedig önbizalmat és hitet kapjanak. Ezzel is növelve a továbbtanulás és nyelvtanulás sikerességét.
Március 10 és 16 között Helsinkiben a Helsinki Kupa kapcsán technikai értekezleten vettek részt az alapítvány tagjai. Találkoztak Eine Lillberg-gel, a finn külügyminisztérium kisebbségi államtitkárával, aki a romákkal kapcsolatban számos kutatásban, felmérésben vett részt, többek között az 1990-es évek közepétől a romák iskolai neveléséről, oktatásban való részvételükről készített felméréseket. Továbbá Maurizio Pratesi-vel is találkoztak, aki jelenleg a finn futball-szövetség rasszizmus elleni harcának koordinátoraként tevékenykedik. A fő téma mind a két esetben a romaság helyzetének tárgyalása szolgáltatta, illetve arról is szó volt, hogy a sport és a kultúra területén milyen együttműködési lehetőségek adódhatnak.
A Helsinki Kupára egy huszonkét fős magyar delegáció fog kiutazni. A tárgyalások eredményeként arról is született megállapodás, hogy ebből tizenöt fő részére vendégként szállást, ellátást biztosítanának.
Mit érdemes tudni erről a kupáról? A gyermek és ifjúsági foci viadal már 1976 óta megrendezésre kerül, ez az egyik legnagyobb sportesemény Helsinkiben. Minden nyáron több száz csapat részvételével tartják, például 2002-ben 819. Ez azt jelenti, hogy egy-egy ilyen rendezvényen a játékosok száma eléri az ötszázezer főt, és általában hetven országból érkeznek csapatok. A kilenc és tizenkilenc éves kor közötti gyerekeket, fiatalokat kétévenként külön-külön korcsoportba sorolják. Így összesen hat korosztály van mind a női mind a férfi szakágban.
2006-ban sikerült először nyernie a magyar csapatnak, azóta is ez az egyedüli. Nagyszerűen szerepelt a Farkas János Alapítványt fémjelző U19-es válogatott. Azonban már máshol is értek el sikereket. 2008-ban EB- bronzérmet szereztek a nemzeti nyelvi-kisebbségek Európa-bajnokságán Svájcban.
Az alapítvány bízik az együttműködés sikerességében, különösen azért is mert a sport kiugrási lehetőséget, egy esetleges jövőbeni perspektívát jelenthet ezeknek a gyerekeknek.