A történelmi Avasért - Miskolc

Uzsonnával, termelői borozgatással egybekötött, kötetlen eszmecserére és fórumra invitálta a történelmi Avas pincetulajdonosait ...
...Cseh László önkormányzati képviselő és a Miskolciak az Avasért Alapítvány.

Központi téma az Avas fejlesztési programja volt. A rendezvényen részt vett Fedor Vilmos alpolgármester, Rudolf Mihály, a program építészeti tervezője, és Simon Gábor, a történelmi Avas önkormányzati biztosa is.


Dr. Szarka Gábor, a Miskolciak az Avasért Alapítvány kuratóriumának elnöke röviden áttekintette az alapítvány tízéves történetét, melynek különösen a második öt évét értékelte sikeresnek. Mint fogalmazott, céljuk – egyebek között – továbbra is a régi avasi borkultúra felélesztése, elterjesztése, kulturális és szakmai összejövetelek szervezése, a pincerendszer környezetvédelmi- és infrastrukturális fejlesztésének előmozdítása. Az elmúlt évben több mint 90 rendezvényt szerveztek, az alapítvány vendégeként jó néhány hazai és külföldi híresség járt az avasi pincesoron – köztük Al diMeola és Faludy György. Múlt évi rendezvényeiken összességében több mint másfélezer látogató vett részt. Dr. Szarka Gábor hasonlóan sikeres éveket kívánt az alapítványnak, mint amilyeneket maguk mögött hagytak. Mint fogalmazott, ők mindig azon az állásponton voltak, hogy az Avas többet ér, többet érdemel annál, mint ahogy a múltban kezelték, s örömükre szolgál, hogy most a város vezetése részéről is megvan a szándék a fejlesztésekre.

Cseh László megerősítette, hogy “valami elindult” az Avas fejlesztésének a vonatkozásában, a város jelenlegi vezetése felismerte, hogy például Lillafüred vagy Tapolca látnivalói mellett ez a miskolci “hegy” is páratlan idegenforgalmi, turisztikai értékekkel bír. A látogatók idecsábításához azonban, s ahhoz, hogy az avasi szórakozóhelyek ismét megteljenek a hajdani pezsgő, és hangulatos élettel, előbb ki kell építeni a megfelelő infrastruktúrát. A képviselő elmondta, a Kisavas-Nagyavas valamennyi útjára elkészültek a közművesítési tervek, megvannak a szükséges engedélyek is, csupán a szükséges anyagi források előteremtése ütközött nehézségekbe. Cseh László kifejtette, hogy a Kulturális Főváros-pályázat elbírálását követően a kormány ígéretet tett, a miskolci pályázat három jelentős projektjéhez támogatást fog nyújtani. Ezek egyike pedig a történelmi Avas rekonstrukciója, melyhez mintegy ötmilliárdos támogatás várható. – Az Avas már több ezer éve lakott és lakható hely, s ahogy elődeink tudták, hogy a városnak kell ez a pihenő- és szórakozóhely, úgy most is ennek újbóli megvalósítása a cél. Ha elindul, s megvalósul a pincesorok teljes közművesítése, akkor újra felvirágozhatnak itt az éttermek, borozók – fogalmazott Cseh László, kifejtve: szorgalmazni fogja, hogy már jövő év elejétől beinduljanak a szükséges fejlesztések.

Fedor Vilmos az Avas egyedülálló értékeiről szólt, ezek közül is kiemelve, hogy a közelmúltban a maga nemében páratlan, 70 ezer évvel ezelőtti, a paleolit, illetve későbbi korokból származó kovakő-leleteket találtak itt. A szakemberek véleménye szerint a hőkezeléses kovakőfejtés – amelynek az Avason a nyomaira bukkantak – felfedezése elődeink számára legalább olyan jelentőségű volt, mint néhány évvel ezelőtt a mikrochip megjelenése. A miskolci önkormányzat nemzetközi építészeti ötletpályázatot írt ki régészeti park, múzeum, kutatási és idegenforgalmi centrum kialakítására az Avason, melyet az Unió huszonöt tagországába ajánlottak ki. Ugyanakkor fiatal építészek számára is pályázatot hirdetett a Miskolci Építész Kamara és a város önkormányzata. Az ifjú szakemberek az Avas borházainak álmodhattak új külsőt, hogy ne “torzuljon” a történelmi városrész tradicionális hangulata. Az alpolgármester elmondta, hogy vissza fogják adni az Avasnak a régi fényét, hangulatát, s a fejlesztéseket követően ismét egy európai szintű és színvonalú idegenforgalmi látványossággal gazdagodik a város.

(Forrás: www.miskolc.hu)

A történelmi Avasért! Szóljon hozzá!