Egy befogadó város története - Miskolc
Miskolc - Miskolc régen és most.
A Társadalmi Egyesülések B.-A.-Z. megyei Szövetsége (TESZ) Civil Klub programsorozatának meghívottjaként, február 21-én Fedor Vilmos alpolgármester tartott előadást Miskolc múltjáról, jelenéről, jövőjéről, a kultúra városépítő szerepéről.
Előadásának elején Fedor Vilmos röviden áttekintette azon történeti eseményeket, amelyek következtében Miskolc, jelentéktelen mezővárosból egy polgárosodott, kereskedelmi és kulturális központ lett. Ezek közül is kiemelte a középkorban a görögök betelepedését - akik meghonosították Miskolcon a borkultúrát, borkereskedelmet - majd a zsidó népesség nagyarányú beáramlását a kiegyezést követően, akik viszont a polgárosodás, a kereskedelem és a kultúra fejlődését segítették elő.
Az alpolgármester hangsúlyozta, mekkora fordulatot és "megtorpanást" hozott a II. világháború és az azt követő időszak a város életében. A háború során több mint 9000 embert hurcoltak el innen, amivel "megroppant" a hagyományos miskolci polgárság gerince, majd pedig kezdetét vette a nagyarányú szocialista iparosítás, és ezzel összefüggően emberek ezreinek betelepítése. Miskolc a hazai acélipar egyik központja lett, megszűnt, átalakult a hagyományos miskolci identitás, pusztulásnak indult a történelmi belváros, teljesen másféle városkép alakult ki.
A '80-as évek vége aztán újabb fordulatot hozott: jött a rendszerváltozás, összeomlott az ipar - s ezzel nem csupán munkahelyek ezrei szűntek meg, elősegítve a lakosság elvándorlását, hanem fenntartó, finanszírozó nélkül maradtak a döntően az ipari üzemekre támaszkodó, helyi kulturális intézmények, szerveződések is.
- A város igen sokára tért magához ebből a sokkból, szinte mindent újra kellett gondolni - hangsúlyozta Fedor Vilmos, aki a jelenlegi városvezetés egyik fő törekvését abban a mondatban foglalta össze, hogy "Megmutatni az IGAZI Miskolcot". A városról kialakult kedvezőtlen kép megszüntetésével, Miskolc új pályára állításával, új külső-belső kommunikációval. S ezekben a törekvésekben számított jelentős mérföldkőnek a Kulturális Főváros-pályázat, amikor a város országnak-világnak, de a saját polgárainak is megmutathatta régi-új értékeit. Felfedezte önmagát, ma már újra beszélhetünk miskolci identitásról, az itt élők büszkén vallják magukat miskolcinak.
Fedor Vilmos érintette azokat az új stratégiákat, amelyekkel - a kultúrától a tudományon a gazdaságon, a kapcsolatokon át az építészetig - a hagyományos értékeken alapuló, újfajta fejlődési pályára állítják-állították Miskolcot, s elmondta: ez a fajta, kulturális alapú városfejlesztés nem párt-specifikus. Miskolc mindig befogadó város volt, többféle vallású, származású emberek hozták létre értékeit, s most is számítanak mindenkire, aki a jó ügyet akarja szolgálni.
(Forrás: www.mikom.hu)
Miskolc linkajánló: miskolclink.mconet.biz
Képeslapküldő – Miskolc : Küldjön képeslapot ismerősének!
Egy befogadó város története - Miskolc - Szóljon hozzá Miskolc fórumán!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet
International - Magyarország: magyarorszag.mconet.biz
Előadásának elején Fedor Vilmos röviden áttekintette azon történeti eseményeket, amelyek következtében Miskolc, jelentéktelen mezővárosból egy polgárosodott, kereskedelmi és kulturális központ lett. Ezek közül is kiemelte a középkorban a görögök betelepedését - akik meghonosították Miskolcon a borkultúrát, borkereskedelmet - majd a zsidó népesség nagyarányú beáramlását a kiegyezést követően, akik viszont a polgárosodás, a kereskedelem és a kultúra fejlődését segítették elő.
Az alpolgármester hangsúlyozta, mekkora fordulatot és "megtorpanást" hozott a II. világháború és az azt követő időszak a város életében. A háború során több mint 9000 embert hurcoltak el innen, amivel "megroppant" a hagyományos miskolci polgárság gerince, majd pedig kezdetét vette a nagyarányú szocialista iparosítás, és ezzel összefüggően emberek ezreinek betelepítése. Miskolc a hazai acélipar egyik központja lett, megszűnt, átalakult a hagyományos miskolci identitás, pusztulásnak indult a történelmi belváros, teljesen másféle városkép alakult ki.
A '80-as évek vége aztán újabb fordulatot hozott: jött a rendszerváltozás, összeomlott az ipar - s ezzel nem csupán munkahelyek ezrei szűntek meg, elősegítve a lakosság elvándorlását, hanem fenntartó, finanszírozó nélkül maradtak a döntően az ipari üzemekre támaszkodó, helyi kulturális intézmények, szerveződések is.
- A város igen sokára tért magához ebből a sokkból, szinte mindent újra kellett gondolni - hangsúlyozta Fedor Vilmos, aki a jelenlegi városvezetés egyik fő törekvését abban a mondatban foglalta össze, hogy "Megmutatni az IGAZI Miskolcot". A városról kialakult kedvezőtlen kép megszüntetésével, Miskolc új pályára állításával, új külső-belső kommunikációval. S ezekben a törekvésekben számított jelentős mérföldkőnek a Kulturális Főváros-pályázat, amikor a város országnak-világnak, de a saját polgárainak is megmutathatta régi-új értékeit. Felfedezte önmagát, ma már újra beszélhetünk miskolci identitásról, az itt élők büszkén vallják magukat miskolcinak.
Fedor Vilmos érintette azokat az új stratégiákat, amelyekkel - a kultúrától a tudományon a gazdaságon, a kapcsolatokon át az építészetig - a hagyományos értékeken alapuló, újfajta fejlődési pályára állítják-állították Miskolcot, s elmondta: ez a fajta, kulturális alapú városfejlesztés nem párt-specifikus. Miskolc mindig befogadó város volt, többféle vallású, származású emberek hozták létre értékeit, s most is számítanak mindenkire, aki a jó ügyet akarja szolgálni.
(Forrás: www.mikom.hu)
Miskolc linkajánló: miskolclink.mconet.biz
Képeslapküldő – Miskolc : Küldjön képeslapot ismerősének!
Egy befogadó város története - Miskolc - Szóljon hozzá Miskolc fórumán!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet
International - Magyarország: magyarorszag.mconet.biz