Egy százalék önmagunkért - Miskolc

Miskolc - Miért fontos az egy százalék? Milyen szervezetnek juttathatjuk el adónk kicsiny, ámde fontos részét?
Többek között ezt is megtudhatják a Huszár Lindáva és Emesz Lillával, a Gyermekek Egészségnevelő Prevenciós Programja illetékeseivel készült beszélgetésből.

- Mi a GYEP?
- Emesz Lilla: - Ez egy mozaikszó: a Gyermekek Egészségnevelő Prevenciós Programja. A GYEP, egy komplex, gyermekprevenciós program, amelynek elsődleges feladata a fiatalok egészségvédelme. Célunk, hogy a gyermekeket játékos, közvetett eszközökkel egészséges életmódra neveljük, megelőzzük a szenvedélybetegségek kialakulását, miközben a gyermekek személyiségét is fejlesztjük. Ezen belül kiemelkedő szerepet kap: a helyes táplálkozás, az alapvető higiénés szokások és a rendszeres mozgás iránti igény felkeltése. A megelőzésen belül nagy hangsúlyt fektetünk a bűnmegelőzésre, a dohányzás-, az alkohol- és a drogfogyasztás káros hatásaira. Táborainkban 2000 óta határon túli, árvízkárosult, gyermekjóléti szolgálatok által ajánlott kiemelten hátrányos helyzetű gyermekek térítésmentesen vehettek részt. A GYEP-program 2000. február-, a GYEP Alapítvány 2001. április óta működik.

- Miben különbözik ez a többi prevenciós programtól?

- Huszár Linda: A prevenciós programok célja, hogy tudatosítsák a fiatalokban az emberek magán-, és társadalmi életében egyaránt keletkező veszélyeket. Olyan személyiségjegyek kialakítására és megerősítésére törekednek, amelyek révén képesek saját sorsukat, életüket pozitív irányba terelni. Ezek a programok hozzájárulnak a problémamegoldó, konfliktustűrő képesség fejlesztéséhez.
A legtöbb ilyen prevenciós program azonban közvetlen módon próbálja megvalósítani céljait: információáradatot zúdít a fiatalokra a súlyos következményekről, a tiltást helyezve előtérbe kommunikációja során. A fiatalkorúak direkt módon értesülnek a dohányzás, alkohol és drogfogyasztás hatásairól az iskolákban, oktatóktól, prevenciós szervezetek programjain való részvétel alkalmával, antidrogos szórakozóhelyeken stb.

A GYEP-program indirekt megelőzési stratégiával egészíti ki a hagyományos prevenciós tevékenységeket. Abban különbözik a többi hasonló jellegű programtól, hogy közvetett módon próbál segíteni, az információkat rejtett formában, változatos játékok, programok során ismerteti meg a fiatalokkal, pozitív példák bemutatásával. A program eszközrendszeréhez legmegfelelőbb közegnek alkotógárdánk a nyári táborokat találta. Célunk, hogy a gyermekek ne érezzék kötelező "fejtágításnak" a részvételt, hanem jól érezzék magukat, gátlások nélkül beszéljenek problémáikról, maguktól jöjjenek rá a káros szenvedélyek önromboló hatásaira.

-Mi a program filozófiája?
Emesz Lilla: Egy egészségesebb életmód kialakítása objektív tájékoztatással, a "tiszta", függőségmentes élet előnyeinek hangsúlyozásával. A tábor ideje alatt az élelmiszerválasztékot az Országos Élelmiszerbiztonsági- és Táplálkozástudományi Intézet dietetikus szakértői segítségével, és a szabadidős programtervet is ennek megfelelően alakítjuk ki.

A higiénés magatartásra nevelés részterületeit a személyi,- környezet, és mentálhigiéne szempontjából közelítjük meg. A személyi higiéne követelményeit nem lehet külön módszerekkel megtanítani, csak a személyiség fejlesztésével együtt. Tudatosítani kell a gyermekekben, hogy a test és a szűkebb környezet megfelelő higiénéjének hiányában rossz a közérzet. Tartós igényt kell kialakítani a tisztaságra, amely magába foglalja környezetünk, tisztaságának megőrzését is.

Kik alkotják a célcsoportot?
- Huszár Linda: Célcsoportunk az általános iskolás korosztály, (8-14) mivel ők a leginkább veszélyeztettek a káros hatásokkal szemben. Az időben történő megelőzés fokozottan fontos: a statisztikák szerint középiskolás kortól jelentkezik a káros szenvedélyek iránti erősebb vonzalom. Ezért tartjuk fontosnak, hogy a fiatalokat még életük ezen szakasza előtt minden lehetséges eszközzel tájékoztassuk a rájuk leselkedő veszélyekről. 2005-től vagyunk jogosultak az 1%-os felajánlás fogadására, a beérkezett összeg 656.799 Ft volt, amit teljes egészében a gyerekekere fordítottunk.

Minden nyáron táboroztatunk. A turnusok alatt a fiatalok játékos formában, közvetett módon sajátítják el a különböző magatartásformák objektív megítélését, a káros tevékenységek mechanizmusát, ezek rövid-, illetve hosszútávú hatásait. Bővebb információt pedig az internetes oldalon találhatnak.

A beszélgetés a Rádió Aktív Pécs műsorában hangzott el.

A médiakampányt a Nemzeti Civil Alapprogram támogatja.


forrás: www.miskolcinapilap.hu

Miskolc linkajánló: miskolclink.mconet.biz

Képeslapküldő – Miskolc : Küldjön képeslapot ismerősének!

Egy százalék önmagunkért - Miskolc - Szóljon hozzá Miskolc fórumán!

A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet
International - Magyarország: magyarorszag.mconet.biz