Emlékműavatás nem, alapkőletétel lesz Hejcén - Hejce
Hejce - Emlékmű avatás nem, alapkőletétel viszont lesz a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejce központjában január 19-én, napra pontosan egy évvel azután, ...
... hogy a település fölött magasodó Borsó-hegyen életét vesztette 42 szlovák katona, miután az őket szállító repülőgép lezuhant.
Az eredeti tervek szerint tavaly halottak napján tartották volna az emlékmű avatását. Az időpont később úgy módosult, hogy feltehetően a tragédia egyéves évfordulóján, 2007. január 19-én lesz az avatás - mondta Rohály Géza, Hejce polgármestere.
A polgármester elmondta: értesülései szerint a galántai szobrászművészek által készítendő obeliszk várhatóan csak a tavaszi hónapok valamelyikére - áprilisra, májusra - készül el, január 19-én az emlékmű alapkövét helyezik el.
A távirati iroda úgy tudja: szlovákiai egyházi körökben sérelmezték, hogy az emlékmű szoboralakzata tört szárnyú angyalt ábrázol.
Az MTI pozsonyi tudósítója úgy értesült, hogy az alapkőszentelő ünnepségen jelen lesz Frantisek Kasicky védelmi miniszter, Lubomír Bulík vezérkari főnök és Frantisek Rábek seregpüspök.
Az emlékmű megépítéséhez közadakozásból 1,2 millió korona gyűlt össze, ugyanennyit tett hozzá a pozsonyi kormány. Az OTP Bank szlovákiai érdekeltsége egymillió koronával járult ehhez hozzá, egy szlovák tévétársaság pedig 350 ezer koronát ajánlott fel. (1 korona 7,25 forintot ér.)
A szlovák repülés történetének eddigi legnagyobb légi szerencsétlenségében 42 ember vesztette életét. A Koszovóból hazatérő negyvenhárom szlovák katonát szállító An-24 típusú repülőgép 2006. január 19-én este ütközött neki a célállomástól, a kassai repülőtértől alig harminc kilométernyire fekvő Hejce község határában található mintegy 700 méter magas Borsó-hegynek. A szerencsétlenséget egyetlen ember, a 27 éves Martin Farkas csodával határos módon, kisebb sérülésekkel élte túl.
A szlovák kormány tavaly február elsején döntött arról, hogy Hejcén emlékművet emel az áldozatoknak.
A tavaly júniusban a térség erdejét kezelő Északerdő Zrt. két és fél méteres gránittömbből faragott obeliszket állított fel a szerencsétlenség helyszínén.
Cserép János, a cég vezérigazgatója az MTI-nek azt mondta: az erdészeknél hagyomány, hogy a rengetegben valamilyen ok miatt elhunytaknak emléktáblát, emlékművet emelnek. Az erdészek kötelességüknek érezték, hogy az elhunyt katonák emlékét a szerencsétlenség színhelyén egy obeliszk őrizze - tette hozzá.
(Forrás: www.miskolcinapilap.hu)
Emlékműavatás nem, alapkőletétel lesz Hejcén - Hejce - Szóljon hozzá!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu
Az eredeti tervek szerint tavaly halottak napján tartották volna az emlékmű avatását. Az időpont később úgy módosult, hogy feltehetően a tragédia egyéves évfordulóján, 2007. január 19-én lesz az avatás - mondta Rohály Géza, Hejce polgármestere.
A polgármester elmondta: értesülései szerint a galántai szobrászművészek által készítendő obeliszk várhatóan csak a tavaszi hónapok valamelyikére - áprilisra, májusra - készül el, január 19-én az emlékmű alapkövét helyezik el.
A távirati iroda úgy tudja: szlovákiai egyházi körökben sérelmezték, hogy az emlékmű szoboralakzata tört szárnyú angyalt ábrázol.
Az MTI pozsonyi tudósítója úgy értesült, hogy az alapkőszentelő ünnepségen jelen lesz Frantisek Kasicky védelmi miniszter, Lubomír Bulík vezérkari főnök és Frantisek Rábek seregpüspök.
Az emlékmű megépítéséhez közadakozásból 1,2 millió korona gyűlt össze, ugyanennyit tett hozzá a pozsonyi kormány. Az OTP Bank szlovákiai érdekeltsége egymillió koronával járult ehhez hozzá, egy szlovák tévétársaság pedig 350 ezer koronát ajánlott fel. (1 korona 7,25 forintot ér.)
A szlovák repülés történetének eddigi legnagyobb légi szerencsétlenségében 42 ember vesztette életét. A Koszovóból hazatérő negyvenhárom szlovák katonát szállító An-24 típusú repülőgép 2006. január 19-én este ütközött neki a célállomástól, a kassai repülőtértől alig harminc kilométernyire fekvő Hejce község határában található mintegy 700 méter magas Borsó-hegynek. A szerencsétlenséget egyetlen ember, a 27 éves Martin Farkas csodával határos módon, kisebb sérülésekkel élte túl.
A szlovák kormány tavaly február elsején döntött arról, hogy Hejcén emlékművet emel az áldozatoknak.
A tavaly júniusban a térség erdejét kezelő Északerdő Zrt. két és fél méteres gránittömbből faragott obeliszket állított fel a szerencsétlenség helyszínén.
Cserép János, a cég vezérigazgatója az MTI-nek azt mondta: az erdészeknél hagyomány, hogy a rengetegben valamilyen ok miatt elhunytaknak emléktáblát, emlékművet emelnek. Az erdészek kötelességüknek érezték, hogy az elhunyt katonák emlékét a szerencsétlenség színhelyén egy obeliszk őrizze - tette hozzá.
(Forrás: www.miskolcinapilap.hu)
Emlékműavatás nem, alapkőletétel lesz Hejcén - Hejce - Szóljon hozzá!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu