Nemzeti Zarándoklat miskolci állomása

Országunkért, településeinkért, közösségeinkért az egyetértés és a szeretet reményében. A június 13-ai hétvégén a miskolci Megyeházára érkezett a Nemzeti Zarándoklat.
A kezdeményezés indítékáról Köteles László Komlóska és Lesovics Miklós Pálháza polgármesterei sajtóközleményt adtak ki, amelyben többek között ez áll: „hazánkban a negatív folyamatok felgyorsultak, nemzetünk mély morális és gazdasági válságban van. A társadalmi rétegek egymással szembe fordultak, a szegénység, a kilátástalanság és a tehetetlenség egyre nagyobb feszültséget okoz, elszaporodtak a brutális, erőszakos támadások, hétköznapi cselekedetté vált a megélhetési bűnözés. A hatalmon lévő pártpolitikai elit nemzeti, gazdasági, etnikai és vallási problémáink megoldására nem képes. Egymással való civódásuk nem ad teret az alulról jövő kezdeményezéseknek, valós reformok helyett csak megszorítások történnek. A felelősséget, pedig a legvédtelenebb csoportokra terelik és terhelik." A Nemzeti Zarándoklat a problémákra hívja fel a figyelmet és célja a "szeretet erejével megszelídíteni az ellenséges indulatokat, elindulni az összefogás útján, megtalálni a kiutat a jelenlegi helyzetből.

Szombat estére ért a Zarándoklat a miskolci Megyeháza udvarára. A Nemzeti Zarándoklat formája, hogy a települések vezetői, közösségeik élére állva, magunkhoz véve jelképeiket, békés zarándoklattal indultak el június 10-én Pálházáról, június 11-én Komlóskáról és 12-én Ópusztaszerről, 13-án Pannonhalmáról, majd 17-én Balassagyarmatról, hogy gyalogosan teljesítve a távolságot június 20-án megérkezzenek Budapestre. A minden égtáj felől elinduló menet napi közel 30 kilométert tesz meg, áthaladva Magyarország településein. Ennek volt az egyik állomása Miskolc, ahol a városvezetés helyett Molnár Péter, a KDNP Miskolc városi szervezetének elnöke kötötte fel a szalagot a zarándokok zászlajára: „Cum Deo, pro patria et libertate" felirattal és adott Miskolc város földjéből a zarándokok ládájába, amit a többi földdel együtt a budapesti Bazilika elé visznek.

Dr. Ódor Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei  Közgyűlés elnöke Ónodról érkezve a nyékládházi állomáson köszöntötte a zarándokokat. A Megyeháza udvarára érve Köteles László és Lesovics Miklós polgármesterek mellett a megyei ruszin és lengyel kisebbségi önkormányzatok elnökei valamint Lakatos Attila cigány vajda üdvözölte a kezdeményezést. Üdvözlő szavakat mondott Dobos Marianne médiamisszionárius, aki reményét fejezte ki, hogy Miskolc egyszer olyan zarándokok városa lesz, akik a Nagyboldogasszony templomba igyekeznek a 265 éve ott nyugvó minorita szerzetes sírjához. Ismertette a Kárpát-medence nagy apostolának, Kelemen Didák atyának történelmi érdemeit, és az emlékét felkaroló és ápoló egyetemi konferenciák tudományos eredményeit.

Vasárnap reggel Gergely Zsolt, a megyei közgyűlés alelnöke az evangélium szavaival bocsátotta útjukra a zarándokokat: nem kérkedve mennek az úton, hanem alázattal töltik be küldetésüket az ügyet képviselve, nem önmagukat előtérbe helyezve, hanem akiket képviselnek. A négy történelmi egyház esperesének - Berkes László főesperes, Gazda István református esperes, Sándor Frigyes evangélikus esperes, Gulybán Tibor görög katolikus esperes - áldását követően  a Miskolci Szimfonikusok rézfúvós együttese bocsátotta további útjára a Zarándoklatot.

Örömmel tettem eleget a Nemzeti Zarándoklat megtisztelő felkérésének. Bízom benne, hogy e megmozdulás meghallgatásra talál és ezzel az apró gesztussal én is kifejezhettem szimpátiámat és erkölcsi támogatásomat - mondta Eperjesi Erika, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze, operaénekes. Jó érzéssel tölt el, hogy napjainkban létezik ilyen jó szándékú, őszinte, anyagi érdek nélküli kezdeményezés, amely - remélem, eléri nemes célját és közelíteni tudja a magyarországi lakosságot egy olyan közös cél érdekében melynek  létrejötte - a magyar összefogás - az egyetlen kivezető út az ország csüggesztő jelenéből - ezt már Kincses Károly, szintén a miskolci Nemzeti Színház színművésze, operaénekese tette hozzá, akik ünnepi műsort adtak a jelenlévő Zarándokok előtt tisztelegve.

Sokan kérdezték, hogyan és hol lehet csatlakozni a Zarándoklathoz. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyét is érintő Keleti útvonal: Pálháza-Sátoraljaújhely-Sárospatak-Komlóska-Bodrogkeresztúr-Miskolc-Budapest. Szervezői: Köteles László Komlóska polgármestere, Lesovics Miklós Pálháza polgármestere, Májer József Bodrogkeresztúr polgármestere.

Budapesten 2009. június 20-án az égtájak felől érkező zarándokok találkozásakor egy egész napos rendezvényt tartanak. Ide várják mindazokat, akik egyetértenek a Zarándoklattal. Történelmi egyházak ökumenikus istentisztelete után nagygyűlést is tartanak.

Forrás: baz.hu

-kt-

Miskolc Online - mison.hu

Szólj hozzá a fórumon!