Szmogriadó Miskolcon
Mint ismeretes Miskolcon a szálló por (PM10) légköri koncentrációjának átlagértéke január 9-én elérte a tájékoztatási szintet majd az egymást követő két napon túllépte a riasztási küszöbértéket és a hétfő reggeli adatok is határérték fölött voltak, ezért Káli Sándor Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere szmogriadót rendelt el.
A Szmog Intéző Bizottság (SZIB) ülésén, - melyen részt vettek az Önkormányzat illetékesei mellett, az ÁNTSZ, a Rendőrség, a Helyi Polgári Védelem, valamint Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség munkatársai - a következő döntés született:
A légszennyezettség további romlását megelőzendő az önkormányzat kéri a lakosságot, hogy kerüljék a személygépjárművek (főként dízel üzeműek) használatát, lehetőség szerint utazzanak tömegközlekedéssel, illetve - ha tehetik - közlekedjenek gyalogosan.
Megtiltja a szabadban történő nyílttéri égetést, melynek betartását a Közterület-Felügyelet munkatársai és a mezőőrök a következő napokban fokozottan ellenőrzik.
A helyzetet értékelve, a bizottság nem rendel el közlekedési korlátozást Miskolcon, és a hideg időjárásra valamint a jelenlegi gázhelyzetre való tekintettel nem korlátozza a közigazgatási határon belüli ipari üzemek működését, valamint a szénnel/fával történő tüzelést. Azonban kéri, hogy az ilyen jellegű tüzelőanyag mennyiségét - ha lehet - csökkentsék úgy, hogy az adott helyiségben a hőmérséklet ne essen 18 fok alá. Lehetőség szerint kerüljék, a porképződéssel járó tevékenységek végzését!
Miskolc polgármestere kéri, hogy a település közigazgatási határain túl lévő, de hatásukban a várost is szennyező üzemek, szennyezőanyag kibocsátásuk csökkentésével járuljanak hozzá a kialakult helyzet javulásához.
Az időjárási előrejelzések a hét második felére ígérnek változást. Az adatok folyamatos figyelemmel kisérése mellett a szmogriadó visszavonásáról az önkormányzat közleményben értesíti a lakosságot.
[Forrás: miskolc.hu]