Szudáni vendégek a Városházán - Miskolc

Miskolc vezetőivel találkozott dr. Mohammed El-Mahdi Mandour, a szudáni Egészségügyi és Szociális Minisztérium államtitkára, ...
...a szudáni Gyógyszeripari Központ igazgatója, aki a helyi szociális- és egészségügyi rendszer megismerése céljából látogatott Magyarországra. Az államtitkárt elkísérte dr. Mohammed Husein Mahmud Khalid, a szudáni humanitárius szervezetek delegáltja is.


Az afrikai vendégeket Szűcs Erika alpolgármester, és dr. Koleszár Lajos, a Semmelweis Kórház igazgatója kalauzolta, illetve fogadta a városházán. Dr. Mohammed El-Mahdi Mandour röviden ismertette Szudán történelmét, amely negyvenmilliós lakosságú, s Afrika legnagyobb országa. Az államtitkár kiemelte a párhuzamos vonásokat Magyarország történelmével, viszonyaival – például hogy nemrégiben még náluk is államszocializmus volt, s ezt követően kellett átalakítani gazdasági, társadalmi viszonyaikat. Szükség van tehát a magyarországi tapasztalatokra – az itt lezajlott átalakulást a szudáni államtitkár kifejezetten sikeresnek értékelte – s az is elhangzott, hogy az egészségügyben is az ittenihez hasonló átalakítást, több biztosítós modell bevezetését tervezik.

A szudáni vendég azt is elmondta, hogy kőolaj-készleteiknek köszönhetően országa jelentős gazdasági fejlődés elé néz, s jelenleg főként a kínai, illetve távol-keleti befektetők vannak náluk jelen. Nyitni szeretnének Európa irányába a gazdasági kapcsolatok terén, mostani útjuk ezt a célt is szolgálja. Dr. Mohammed El-Mahdi Mandour szerint Magyarország kifejezetten jó megítélésnek örvend Szudánban – köszönhető ez egyebek mellett annak a sok szudáni egyetemistának, akik ösztöndíjjal tanultak Magyarországon, s nem utolsó sorban a “magyaráboknak” is, ennek a zárt szudáni törzsnek, akik magyar utazó leszármazottainak, s ott a távolban is mindmáig magyar identitásúnak vallják magukat. Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy a jövőben a két nép kapcsolata egyre szorosabbá, barátibbá és eredményesebbé válik majd. Mint mondta, ezt a célt szolgálják a kialakítandó testvérvárosi kapcsolatok is. Miskolc tesvtértelepülése egy Medeni nevű szudáni nagyváros lesz – dr. Mohammed El-Mahdi Mandour nyilvánosan meg is hívta Miskolc polgármesterét egy szudáni látogatásra.

(Forrás: www.miskolc.hu)

Szudáni vendégek Miskolcon! Szóljon hozzá!