Újra megépül a Rákóczi-kilátó - Miskolc
Miskolc - Civil összefogással újra megépítik az Avason a hajdanvolt Rákóczi-kilátót.
Ez az elképzelés már az „Európa kulturális fővárosa 2010” cím elnyeréséért benyújtott pályázatban is szerepelt. Az aktualitást most egy jeles dátum adja: idén száz esztendeje, hogy a nemzeti szabadságharc emigrációban elhunyt vezetőjének, II. Rákóczi Ferenc és bujdosótársainak hamvai Kassára érkeztek.
Dr. Barkóczi István – aki az újjáépítés egyik mozgatója – elmondta, a 100 éves jubileumra ugyan nem sikerült valóra váltani a tervet, de egy év múlva állni fog az emlékhelyként is funkcionáló kilátó.
Amikor II. Rákóczi Ferenc fejedelem és bujdosótársai hamvait 1906-ban Kassa felé szállítva a szerelvény megállt, a miskolciak különleges módon tisztelegtek annak a fejedelemnek az emléke előtt, aki 1704-ben Magyarország fővárosává tette Miskolcot. Ez pedig egy hatalmas, gerendákból összeácsolt kilátó volt, amelynek a tetejére és oldalára Rákóczi zászlóit, jelvényeit pakolták ki, ágyút is fölcipeltek a tetejére, majd fáklyákat gyújtottak. A miskolciak leemelt föveggel és ágyúlövéssel köszöntötték a fejedelem tovatűnő koporsóját.
Most, 100 évvel később a miskolci vállalkozók összefogásának eredményeként újra megépül a kilátó.
– Igaz ugyan, hogy ez idő szerint még csak a tervek készültek el, és bírjuk a város vezetőinek jóváhagyását, de szeretnénk, ha legkésőbb egy év múlva már állna a Rákóczi-kilátó – nyilatkozta lapunknak Dr. Barkóczi István. Megtudtuk, az adományokat a Miskolciak az Avasért Alapítvány számláján gyűjtik majd, és a tervező, a kivitelező ingyen, illetve önköltségi áron vesz részt a munkában.
Puskás Péter építész készítette el a kilátó terveit, és mint elmondta a korabeli építményről fennmaradt két fotó adta a terv kiindulópontját. Külsejében tehát hasonlít majd az új a 100 évvel ezelőttire, de dr. Dobrossy István levéltár igazgató és dr. Dobrik István, a Miskolci Galéria igazgatója javaslatai alapján az alsó két szinten – amely téglából épül – emlékszoba lesz.
(Forrás: www.miskolc.hu)
Újra megépül a Rákóczi-kilátó - Miskolc - Szóljon hozzá!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu
Dr. Barkóczi István – aki az újjáépítés egyik mozgatója – elmondta, a 100 éves jubileumra ugyan nem sikerült valóra váltani a tervet, de egy év múlva állni fog az emlékhelyként is funkcionáló kilátó.
Amikor II. Rákóczi Ferenc fejedelem és bujdosótársai hamvait 1906-ban Kassa felé szállítva a szerelvény megállt, a miskolciak különleges módon tisztelegtek annak a fejedelemnek az emléke előtt, aki 1704-ben Magyarország fővárosává tette Miskolcot. Ez pedig egy hatalmas, gerendákból összeácsolt kilátó volt, amelynek a tetejére és oldalára Rákóczi zászlóit, jelvényeit pakolták ki, ágyút is fölcipeltek a tetejére, majd fáklyákat gyújtottak. A miskolciak leemelt föveggel és ágyúlövéssel köszöntötték a fejedelem tovatűnő koporsóját.
Most, 100 évvel később a miskolci vállalkozók összefogásának eredményeként újra megépül a kilátó.
– Igaz ugyan, hogy ez idő szerint még csak a tervek készültek el, és bírjuk a város vezetőinek jóváhagyását, de szeretnénk, ha legkésőbb egy év múlva már állna a Rákóczi-kilátó – nyilatkozta lapunknak Dr. Barkóczi István. Megtudtuk, az adományokat a Miskolciak az Avasért Alapítvány számláján gyűjtik majd, és a tervező, a kivitelező ingyen, illetve önköltségi áron vesz részt a munkában.
Puskás Péter építész készítette el a kilátó terveit, és mint elmondta a korabeli építményről fennmaradt két fotó adta a terv kiindulópontját. Külsejében tehát hasonlít majd az új a 100 évvel ezelőttire, de dr. Dobrossy István levéltár igazgató és dr. Dobrik István, a Miskolci Galéria igazgatója javaslatai alapján az alsó két szinten – amely téglából épül – emlékszoba lesz.
(Forrás: www.miskolc.hu)
Újra megépül a Rákóczi-kilátó - Miskolc - Szóljon hozzá!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu