Tovább emelkedik a kis és középvállalkozások költségvetési támogatása

"A kis és középvállalkozások pénzügyi támogatása az elkövetkező időszakban is dinamikusan emelkedik, a költségvetési források mellett az ország számára megnyílt uniós támogatások megfelelő fedezetet nyújtanak.
Gazdasági és Közlekedési Minisztérium kis és középvállalkozói célelőirányzata az ideinél ugyan alacsonyabb összeget tartalmaz 2005-re, ezt azonban a jelentősen növekvő uniós támogatás indokolja - közölte vasárnap a Pénzügyminisztérium.

Az Európai Unió Strukturális Alapjából fogadott pénzeszközöket és a hazai társfinanszírozás évről évre növekvő összegét a Miniszterelnöki Hivatal költségvetési fejezete tartalmazza, a közösségi források nagyságát a 2004-2006 közötti időszakra szóló pénzügyi megállapodás rendezi.

A kis és középvállalkozások számára pályázati úton hozzáférhető keretösszeg több, eltérő prioritásokkal rendelkező operatív program között oszlik meg, az egyes programokra pedig az idei évhez képest jövőre lényegesen nagyobb összegek fordíthatók.

A 2005. évi költségvetési törvény tervezete alapján az operatív programok támogatására szóló költségvetési keret az eredeti támogatási előirányzat 45 %-ával külön módosítás nélkül megemelhető. Ezt meghaladó pályázati igények esetén felső határ nélkül, kormánydöntéssel növelhető a keret. A kormány szándékát visszatükröző jogi szabályozás garantálja, hogy az uniós pénzeszközök maradéktalanul felhasználhatóak legyenek és ezt a hazai költségvetés mindenképpen elősegítse.

A költségvetésből nem olvasható ki, de a legtöbb támogatást a kis és középvállalkozásoknak az adórendszer nyújtja. A legutóbbi lezárt évben, 2003-ban a beruházási adóalap-kedvezmény (társasági adóhoz és szja-hoz kapcsolódóan) 120,4 milliárd forint, a beruházási hitelek kamata utáni adókedvezmény pedig 3,2 milliárd forint volt.

A kisvállalkozások fejlődését a hitellehetőségek bővítése is segíti. Hitelezésre 5 milliárd forint áll rendelkezésre. A Hitelgarancia Rt. a kis és középvállalkozások kereskedelmi banki hiteleihez ad akár 80 %-ig terjedő mértékű kezességet, állami viszontgarancia mellett. Ez a támogatási konstrukció az elmúlt évben összességében több, mint 150 milliárd forint hitelfelvételt segített elő és jelentősen, 9 ezerről 13 ezerre emelkedett a kedvezményezett vállalkozások száma.

A vállalkozások számára további forrásbevonási lehetőséget jelent a Széchenyi Kártya. A Kártya segítségével igénybe vehető hitelhez saját erő felmutatása nem szükséges, ráadásul az összeg felhasználását meghatározott hitelcél nem korlátozza. Az állami segítség formája a hitelek kamattámogatása, a Hitelgarancia Rt. kedvezményes garanciavállalásán túl.

A hitelkártyával igénybe vehető keretösszeg megemelésével a kezdeti 1 millió forintos határ helyett ma már lehetőség van 10 millió forintos kártya igénylésére is. A konstrukció közkedveltségét mutatja, hogy már a 33 ezret is meghaladja azon mikro-vállalkozások száma, amelyek élve az előnyökkel, igényeltek Széchenyi Kártyát.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)